WINTER 2016-17 TROPHY WINNERS
~
MIXED TRIPLES A/B DIVISIONS
 Winners  Karen Willis, Bryan Margerison, Jim Pickard
 Runners-Up  Carol Jaensch, Mark Armson, Kevin Bennett
~
MIXED TRIPLES C/D DIVISIONS
 Winners  Karli Norton, Glen Dixon, Phil Knights
 Runners-Up  Pauline Buckland, Billy Gooding, John Savage
~
A/B DIVISIONS MIXED DOUBLES
 Winners  Pat Eagle & Jeremy Hayes
 Runners-Up  Lindsey Scott & Troy Doherty
~
C/D DIVISIONS MIXED DOUBLES
 Winners  Sarah Walsh & Sean Oldfield
 Runners-Up  Clair Martin & Paul Robinson
~
A/B DIVISIONS LADIES' SINGLES
 Winner  Roz Ambrose
 Runner-Up  Lindsey Scott
~
C/D DIVISIONS LADIES' SINGLES
 Winner  Shirley Hawkins
 Runner-Up  Lynne Whitten
~
A/B DIVISIONS MEN'S DOUBLES
 Winners  Kevin Doherty & John Abbs
 Runners-Up  Jeremy Hayes & Dave Howes
~
C/D DIVISIONS MEN'S DOUBLES
 Winners   Scott Clifford & Ray Spurden
 Runners-Up   Sean Oldfield & Dean Reynolds
~
LADIES' DOUBLES
 Winners  June Callaway & Marie Callaway
 Runners-Up  Shirley Hawkins & Vicki Portbury
~
A/B DIVISIONS' MEN'S SINGLES
 Winner  Stuart Cowley
 Runner-Up  Bryan Margerison
~
C/D DIVISIONS' MEN'S SINGLES
 Winner  Sean Oldfield
 Runner-Up  Ray Spurden
~
ALBERT FULLER CHARITY DOUBLES
 Winners  Jeremy Hayes & Brian Nott
 Runners-Up  Sean Oldfield & Dean Reynolds
~
 CHARITY SINGLES
 Winner  Dean Reynolds
 Runner-Up  Eric Holmes
~
CLACTON RAILWAY CLUB CUP
 Winners  Pirates   
 Runners-Up  Snooker Social
~
JUNE WILSON TROPHY (A)
 Winners  Pirates   
 Runners-Up  FC Arrows
~
~
BILL FIRMIN SHIELD (B)
 Winners  Shunters
 Runners-Up  Breakaways
~
MILLENNIUM SHIELD (C)
 Winners  Reformers
 Runners-Up  Three Jays
~
STANLEY MASON SHIELD (D)
 Winners  Thorpe Clangers
 Runners-Up  Oddz'n'Sodz
~
COMMITTEE CUP
 Winner  Kevin Doherty
 Runner-Up  Steve Dearman
~
CAPTAINS' CUP
 Winner  Mark Callaway
 Runner-Up  Brian Adams
~
SECRETARY'S CUP
 Winner  Gary Fox
 Runner-Up  Troy Doherty
~
A DIVISION
 Winners  Pirates
 Runners-Up  Snooker Social
 HSO Winner Ladies  None
 180s Winner Men  Kevin Doherty (3)
 HSO Winner Ladies  June Callaway (76)
 HSO Winner Men  Paul Coyle (148)
~
B DIVISION
 Winners  Shunters
 Runners-Up  Wanderers
 180s Winner Ladies  Roz Ambrose (2)
 180s Winner Men  Andy Creighton (1)
 HSO Winner Ladies  Katie Ambrose (80)
 HSO Winner Men  Julian Gould (120)
~
C DIVISION
 Winners  Reformers
 Runners-Up  Three Jays
 180s Winner Ladies  Karli Norton (1)
 180s Winner Men  Andy Wilson (2)
 HSO Winner Ladies  None Recorded
 HSO Winner Men  Phil Knights (116)
D DIVISION
 Winners  Thorpe Clangers
 Runners-Up  Try Hards
 180s Winner Ladies  None Recorded
 180s Winner Men  Pete Smith Snr (2)
 HSO Winner Ladies  Val Gillmore (92)
 HSO Winner Men  Brian Adams (118)
~
WOODEN SPOON
 Winners  Spanners
* * * *